الفباخبر: کارشناسان و تحلیل گران دلیل استقبال از بازار بورس در هفته اخیر را حفظ ارزش دارایی مردم تشخیص دادند.

الفباخبر: کارشناسان و تحلیل گران دلیل استقبال از بازار بورس در هفته اخیر را حفظ ارزش دارایی مردم تشخیص دادند.

به گزارش الفباخبر در آخرین روز معاملاتی بورس در هفته گذشته، ارزش معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران از ۱۹۰۰ میلیارد تومان فراتر رفت و کارشناسان این استقبال عمومی را ناشی از تلاش بازار برای حفظ ارزش دارایی مردم شناسایی کردند.

کارشناسان معتقدند بازار سرمایه با این روند می تواند بخشی از نقدینگی های موجود در جامعه را به سمت تولید بازگرداند و در صورت آمادگی دولت،نهادهای حاکمیتی و سازمان بورس بخش عمده ای از نقدینگی با عرضه سهام جدید شرکت های خصوصی یا دولتی جذب بازار سرمایه می شود.

مرتضی عماد زاده در تحلیل رشد شاخص بورس اظهار داشت: به دلیل تصمیم مردم برای دارایی‌ها و نقدینگی که در دست دارند شاهد هستیم که بخشی از نقدینگی تبدیل به اوراق سهام می‌شود تا موجب حفظ ارزش پول آنها شود و این فرصت نیز برای بورس فراهم شده است.

وی افزود:‌ البته بسیاری از معاملاتی که در بورس انجام می‌شود با مطالعه وضع آن صنایع نیست وخریداران در صورتی که تشخیص دهند بازدهی یک سهم بیشتر است نقدینگی خود را برای خرید سهام آن شرکت یا صنعت اختصاص می‌دهند.

مردم باید با مطالعه سهام کارخانجات را خریداری کنند

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه ورود به بازار سهام و خرید سهم از بورس باید با مطالعه کافی از شرکت‌ها صورت گیرد، اظهار کرد: در بسیاری از معاملات خریدار به این موضوع که رشد سهم متاثر از چه عواملی صورت گرفته است توجهی ندارد. توسعه کارخانه و به روز شدن تکنولوژی یا سایر عواملی که موجب رشد و آینده بهتر یک واحد تولیدی را رقم زده می‌زند چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و اغلب خریداران سهام به موضوع رشد سهام واحدهای تولیدی و صنعتی توجه می‌کنند.

عمادزاده تصریح کرد:‌ رشد شاخص در هفته‌های اخیر متاثر از فزونی تقاضا در مقابل عرضه است و این وضع زمینه رشد شاخص در بازار سهام را به وجود آورده است.

وی عنوان کرد:‌ مردم اطلاعات چندانی از مقایسه بخش‌های مختلف اقتصادی و تشخیص سودآور بودن بورس ندارند و علت تمایل به این بازار آن است که امنیت آن را از سایر دارایی‌ها بالاتر می‌دانند و سودآوری آن را از سپرده‌گذاری بانکی بیشتر می‌دانند. به نظر نمی‌رسد که بخشی از خریداران آگاهانه به خرید سهام شرکتها اقدام کنند.

عمادزاده خاطرنشان کرد:‌ با مقدار کمی از اطلاعات خریداران در بورس حضور دارند و البته جای خوشحالی است که با حضور در این بازار ضمن کمک به رونق تولید به حفظ ارزش دارایی‌های خود نیز کمک می‌کنند.

سرمایه‌گذاران در بورس دید بلندمدت داشته باشند

محسن خدابخش نیز در گفتگو با پانا مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار نیز پیرامون علت افزایش استقبال مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس می‌گوید زمانی که ارزش شرکت‌ها پایین‌تر از سطح عمومی قیمت‌ها در بازار باشد قاعدتاً افراد ترجیح می‌دهند برای حفظ ارزش پول خود در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند.

فروش مناسب شرکت‌هایی که سهام آنها در بورس عرضه می‌شود

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که در بازار سرمایه هستند خدمات و تولیدهایی دارند که بر اساس آمارها ، فروش آنها خوب بوده است.

خدابخش با بیان اینکه به همین علل شاخص کل بورس رشد داشته است ، گفت: ارزش معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در روز چهارشنبه بالغ بر هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود .

وی افزود : این قیمت‌ها با توجه به تقاضا و عرضه شکل گرفته است.

خدابخش اضافه کرد: افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند باید دید بلندمدتی داشته باشند و نباید برای کوتاه‌مدت انتظار سود داشته باشند .

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران در بورس بهتر است بر روی چند شرکت سرمایه‌گذاری کنند و همه سرمایه خود را در یک شرکت سرمایه‌گذاری نکنند تا اگر برای آن شرکت مشکلی پیش آمد و افت کرد از شرکت‌های دیگر سود خود را ببرند.

خدابخش افزود: اگر افراد دانش سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند می‌توانند از نهادهای مالی دارای مجوز در این راستا کمک بگیرند